V roce 1620 je jmenován mlynář Pavel a v roce 1626 Jiří Richter.(MH)
V soupise obyvatel z roku 1713 je na mlýně uváděn mlynář Hans Danich. Usedlost je zde popisována jako mlýn na stálé vodě o dvou složeních a s 18 korci polí. (MH)
V roce 1757 v soupise vrchnostenského majetku pro potřeby Tereziánského majetku je uváděn mlýn v Bohumilči o jednom kole na stálé a jednom kole na nestálé vodě s pilou. (MH)
Již od 20. let 18 st. je na mlýně jmenována rodina Kašpara Glasera, který do Bohumilče přišel pravděpodobně z Osečné. 10. záři 1725 si vzal za manželku Sybillu Hoffmannovou z Českého Dubu. Na mlýně se jim narodilo 6 potomků, synové Jakub, Josef a František, dcery Anna, Zenna Theresia a Johanna. V roce 1740 Kašpar Glaser zemřel a vdova Sybilla se znovu provdala Václava Vokenského, avšak již 26. června 1742 zemřela ve věku 42 let.(MH)
Pokračovatelem rodinné tradice se stal Josef Glaser, syn Kašpara Glasera, narozený v roce 1731. Dne 1. dubna 1759 koupil mlýn od svého otčíma Václava Vokenského. Je také opět prvním potvrzeným majitelem mlýna, kterému vrchnost mlýn prodala do osobního vlastnictví. Bezprostředně po koupi mlýna se Josef Glaser oženil, a to dne 13. května 1759 s Kateřinou Škodovou z Vlčetína. Měli spolu 6 dětí, Adalberta, Josefa, Annu, Antonína, Jana a Kateřinu. Josef Glaser nedobře hospodařil a po zranění ruky nemohl pracovat vůbec a mlýn chátral. Mlýn měl být prodán v dražbě. Josefův nejstarší syn Vojtěch (Adalbert) však dražbě zabránil sňatkem s Kateřinou Mikulášovou z Kněžmostu, neboť věno budoucí manželky mlýn před exekucí zachránilo. Svatební obřad se konal 7. listopadu 1797 v kostele sv. Václava v Bosni. Kateřině tehdy bylo 18 let. Manželé za mlýn zaplatili 3000 zlatých.(MH)