Novinky

 • Sborník Vodní mlýny V ke stažení!

  A je to tu. Dárek od Jiřího Chmelenského - poskládaný sborník ze semináře Vodní mlýny V. Doporučuji k prostudování, je tam nejeden zajímavý článek!
  Ke stažení zde:

 • PF

  Děkuji všem aktivním uživatelům, editorům, ale i běžným návštěvníkům za čas, který strávili u nás na stránkách. Nechť je tento čas příští rok alespoň dvojnásobný! Šťastné a veselé Vánoce a mnoho štěstí (a především zdraví) v Novém roce přeje admin

 • Poznáváme štosky

  Vánoční dárek od Davida Veverky v podobě nově zpracovaného textu, který vás seznámí s funkcí a historií jednoho méně obvyklého mlýnského stroje - štosky.
  Zde jsou mlýny s dochovanými štoskami: http://vodnimlyny.cz/mlyny/mapa?do=filter-advancedSearchForm-submit&to_table_name=&river=&city=&cadastral=&district=&u_table_username=&ref_millers=&ref_historical_technology_elements%5B0%5D=26&send=Filtrovat
  o štoskách zde

 • Mlýn na prodej

  Zajímavý mlýn na prodej!
  inzerát zde

 • Podpořte vodnimlyny.cz

  Chcete podpořit www.vodnimlyny.cz? Stačí přes portál https://givt.cz/ nakoupit ve svém oblíbeném e-shopu a část peněz jde na účet VodníMlýny.cz,z.s. Zákazník neplatí ani korunu navíc! A já předem děkuji za podporu projektu.
  Nákup na internetu začněte vždy zde

 • Zpráva o konferenci Mlynářská symbolika aneb 900 let mlynářského znaku

  Krátké shrnutí z proběhlé konference o mlynářské symbolice a mlynářském znaku.
  k přečtení zde

 • Fotoreportáž z konference Mlynářská symbolika aneb 900 let mlynářského znaku

  Druhá část fotografií z konference - exkurze.
  fotografie zde

 • Fotoreportáž z konference Mlynářská symbolika aneb 900 let mlynářského znaku

  První část fotografií z konference.
  fotografie zde

 • 4444 - polovina přidaných mlýnů

  Po necelých čtyřech letech co webovky běží, jsme teoreticky v polovině vkládání a lokalizování všech vodních obilných mlýnů v ČR! Při pohledu na interaktivní mapu se tomu nechce věřit, ale je pravděpodobné, že nás čeká přidat ještě dalších 4444 mlýnišť. Všem aktivním uživatelům upřímné poděkování, protože bez Vás by to opravdu nešlo. Prosím pokračujte - má to smysl a jednou je lokalizujeme všechny!
  4444

 • Všem aktivním uživatelům!

  Vážení uživatelé,

  vypíšu vám zde nejčastější chybky, které musím opravovat před zveřejněním mlýna.
  1) při zakládání karty mlýna se prosím pokuste kliknout přímo na střechu mlýna (kde byla technologie, upravit GPS je pro mne zdlouhavé).
  2) Seznam 1930 citujte takto - autor - Ministerstvo financí; Název - Seznam a mapa vodních děl republiky Československé (pozor na velká a malá písmena). Další upřesnění - např. Cheb, s. 12.
  3) u historických map - autor - viz oldmaps.geolab.cz (či jiný odkaz odkud je mapa), datum pořízení - 1836 - 52, popis - II. vojenské mapování, výřez apod.!
  4) u historických fotografií pokud neznáme autora a rok pořízení - autor - autor neznámý; datum pořízení - nedatováno. (má to pak logiku při čtení popisky pod obrázkem při prohlížení jiných uživatelů.

  To mě teď narychlo napadlo. Až letos projdou stránky rekonstrukcí, udělám vám video návod. Díky moc za spolupráci a za pochopení.

  Admin

 • Změna v administraci

  Vážení uživatelé,
  ode dneška lze v administraci ikonografie "přetahovat" fotografie a tak je řadit za sebou jak chcete aby byly prezentovány při prohlížení karty mlýna. U map prosím dávejte nejstarší mapy, pak I. II. a III. voj. map, pak Císařský povinný otisk pak Indikační skicu a nakonec Letecké mapování z 50. let (u ostatních map chronologicky). Pro vkládání technologie časem zpracuji metodiku. U architektury od celku k detailu a vodní dílo od jezu po odtokový kanál. Díky Váš admin

 • Prezentace z workshopu

  Vážení uživatelé stránek,

  pokud jste nemohli dorazit na workshop Poznáváme vodní mlýny II, tak Vám nyní nabízím alespoň nastudování sedmi prezentací, které sloužily jako podklad pro přednášky. Stáhnout si je můžete na odkazu níže. Heslo: molinologie
  Na prezentace se vztahují veškerá autorská práva!
  stáhněte zde

 • Zajímavý dokument

  Až se Vám posteskne po minulém režimu pusťte si dokument o mlynářích od Babic.
  shlédněte zde

 • Povídání o mlýnech a sekernících

  Zajímavý pořad o téměř zaniklém sekernickém řemesle, kterým Vás provede sekerník František Mikyška a majitelka mlynářského muzea Marta Mastná. Stojí to za shlédnutí.
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1102732990-folklorika/313295350020007

 • Jak to dnes chodí v malém mlýně

  Přečtěte si rozhovor s Jiřím Pekárkem o tom jak to dnes chodí v malém mlýně...
  http://jihlava.idnes.cz/rozhovor-s-plynarem-pekarkem-z-rantirova-fgk-/jihlava-zpravy.aspx?c=A130315_1900471_jihlava-zpravy_mv