Oparenský mlýn


Oparenský mlýn
Lokalita:
Lovosicko
Kapacita:
32 osob

Zobrazit dostupnost

Rezervace >


Popis

Citlivě zrekonstruovaný soubor mlýnských stavení slouží jako středisko environmentální výchovy a také jako turistická základna Asociace turistických oddílů mládeže České republiky. Mlýn leží v katastru obce Oparno, která dnes spadá pod vesnici Velemín. Mlýn jsme slavnostně představili veřejnosti 11. června 2011.

Areál mlýna se skládá z technického zázemí (slouží správci, nepronajímá se), domečku (vhodný pro dvojici, rodinu či ubytování max. 6 osob), hrázděné chalupy, mlýnice, obytné stodoly, psí boudy, kořenové čističky a totemu.

Projektové stránky Oparna naleznete na adrese: http://oparno.a-tom.cz/ (projekt rekonstrukce mlýna) a nový projekt AD FONTES zaměřený na environmentální vzdělávací programy naleznete na adrese: http://adfontes.a-tom.cz/cs/.

Prohlédnout mlýn si také můžete v novém videochalupáři: https://www.facebook.com/127160954024013/videos/780872889415322/?__so__=channel_tab&__rv__=all_videos_card

Popis jednotlivých budov:

Domeček

Lze pronajmout zvlášť, kapacita max. 6 osob, kuchyně a pokoj se 4 lůžky plus dvě místa na dřevěném patře. Vybaven dobovým kachlovým sporákem a kamny, kterými se v zimě prostor vytápí, kuchyňskou linkou s el. dvouvařičem, základním nádobím, lednicí a koupelnou se sprchou a toaletou. Domek má samostatný vchod a samostatný odečet energie. Dříve sloužil jako vejminek pro rodiče mlynáře, případně pro ubytování sezónních dělníků.

Hrázděné stavení

V přízemní je společenská místnost s kuchyní - stylově zařízená světnice, která slouží podle potřeby všem ubytovaným. Je vybavená kachlovým sporákem s pecí, kuchyňskou linkou s nádobím pro 20 osob (hrnce i bílé nádobí k dispozici), elektrickým dvouvařičem, varnou konvicí, ledničkou, zázemím pro kuchaře. V patře ubytování na postelích pro 8 osob.

V zimě vytápění v přízemí kachlovým sporákem, v patře el. přímotopy. V dalším, technickém patře hrázděné budovy je od srpna 2012 možno ubytovat dalších 5 osob na postelích, další na karimatkách. Tento prostor není v zimě vytápěn. Vstupuje se do něj přes mlýnici.

Mlýnice

Architektonickým skvostem mlýna je mlýnice, upravená dnes jako společenský a shromažďovací prostor. Od léta roku 2013 je vybavena hrami pro děti. V přízemí mlýnice jsou zbudovány toalety s koupelnou v retro stylu, přístupné z přízemí hrázděné chalupy. Teče zde studená i teplá voda a je zde vana.

Stodola

V patře stodoly je velký ubytovací prostor s toaletou o kapacitě 10 lůžek. V přízemí jsou dívčí a chlapecké toalety a sprchy. Vytápění ústředním topením.

Za mlýnským areálem je louka (možnost her, stanování po předchozí domluvě, ohniště). Mlýn obtéká Milešovský potok.

Adresa základny

Oparno 29
410 02 Lovosice

Popis cesty

Do mlýna se dostanete vlakem (zastávka Oparno nebo - s procházkou 4 km - Malé Žernoseky), autem pak po dálnici D8 do obce Oparno (zde je třeba nechat auto na konci vsi za viaduktem u Černodolského mlýna, případně o 100 m dále proti proudu potoka u staré střelnice a pokračovat cca 800 m pěšky).

UPOZORNĚNÍ: Ověřte si prosím, zda stále trvá výluka na trati kvůli sesuvu půdy v úseku Radejčín-Chotiměř. V této části trati je zavedena náhradní autobusová doprava.

Další přístup je přes obec Chotiměř. I zde je nutné nechat vůz cca kilometr od mlýna - vjezdu brání trvale instalovaný sloupek. Vjezd bude umožněn pouze v případě, že je třeba dovézt osobu se sníženou pohyblivostí či na jednorázový průjezd například při týdenním a delším pobytu, vždy po dohodě se správcem. Auto se dá zaparkovat na návsi před sloupkem (pozor, abyste sousedům či hasičům neblokovali vjezd do domů!) a sestoupit po úzké cyklostezce vedoucí nejprve mezi domy a pak přírodou dolů do údolí po zelené turistické značce.

Při průjezdu obcí Chotiměř najdete na plotě v první odbočce vpravo, v úzké uličce, směrovku k našemu mlýnu.

Obsazování

Základnu obsazuje ústředí v Roztokách:

Denisa Stanislavová
tel.: 220 910 314 (Po - Pá od 8:00 do 14:00)
mail: chalupy@a-tom.cz

Správce

Helena Podroužková
Oparno 29
410 02 Lovosice
mobil: 605 586 877
email: oparenskymlyn@a-tom.cz

Nástup na základnu prosím oznamte správci telefonicky alespoň dva dny před pobytem a uveďte předpokládaný čas příjezdu.

Kapacita

Areál je možné si pronajmout buď celý, nebo odděleně domeček a zbytek areálu. Další kombinace mohou být provozně složité a je třeba je s ústředím řádně prodiskutovat.

Ve mlýně se může v současné době ubytovat 27 osob na postelích v létě, 22 osob na postelích v zimním období + 10 na vlastních karimatkách. Nepřekračujte prosím danou kapacitu osob.

Pro malé skupinky (rodiny apod.) je k dispozici domeček, kde jsou 4 lůžka a 2 osoby se vyspí na karimatce v podkroví.

Na louce za mlýnem je možné za poplatek postavit nejvýše 6 stanů, osobních nebo podsadových.

Podsadový stan (jen pro oddíly) - nutno dohodnout dopředu. Tento typ stanů si z podsad uložených ve mlýně oddíl staví sám. Pro minimálně týdenní pobyt.

Ostatní praktické informace

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně objektu se prosím obraťte na správce paní Podroužkovou, tel: 605 586 877.

Ubytovaní plně odpovídají za škody způsobené na majetku asociace a jsou povinni tyto škody po dohodě s majitelem základny uhradit. Režijní náklady, které ústředí vynaloží na zajišťování opravy či shánění řemeslníků, budou k ceně za rozbité vybavení připočteny.

Upozorňujeme, že v této základně jsou součástí vybavení zrestaurovaná a funkční světla a některé kusy nábytku. Tyto věci se již nevyrábějí nebo jsou obtížně sehnatelné. Pokud budou během vašeho pobytu zničeny, budeme požadovat náhradu škody v plné výši nebo zakoupení nových.

V době letních prázdnin ve mlýně probíhají pouze dětské tábory, pobyty rodin s dětmi apod. Není proto možné si mlýn rezervovat na oslavy a podobné akce. Díky za pochopení.

Nosnost přístupového můstku do mlýna je maximálně 7 tun!

Nezapomeňte si pro pobyt ve mlýně přivézt i prostředky první pomoci, mlýn jimi není vybaven. Dále vlastní spacáky (při delších pobytech doporučujeme i prostěradlo), přezutí a toaletní papír.

Nabídka přednášek zaměřených na ekologii

Při pobytu v mlýně (alespoň 14 dnů dopředu) je možno si objednat zajímavý ekologicky zaměřený program podle věku a zájmu účastníků. V případě zájmu kontaktujte prosím paní správcovou oparenskymlyn@a-tom.cz.

Zásady pobývání v Oparenském mlýně

Milí hosté, chystáte se ubytovat v historickém mlýně, který byl nákladně a citlivě zrekonstruován. Prosíme vás, abyste při svém pobytu zde dodržovali následující pravidla:

Pro celý areál platí

  • Zákaz kouření ve všech prostorách.
  • Přezouvejte se podle pokynů správce, zásadně vždy na dřevěných podlahách.
  • Nepoužívejte žádné vámi donesené mycí prostředky.
  • Šetřete vodou, viz dále.
  • Důsledně zavírejte a zamykejte vstupní branku, zavírejte branku na louku.
  • Nepřemisťujte žádný nábytek bez domluvy se správcem.
  • Venkovní nábytek vždy před odchodem, před deštěm a na noc ukliďte pod střechu, při delším dešti (víc než jeden den) ukliďte všechny židle do podkroví chalupy, nenechávejte je ve vlhkém prostředí.
  • Nenechávejte zbytečně svítit světla, vždy vypínejte přímotopy, pokud odcházíte. Propálenou elektřinu platíte.
  • Pokud odcházíte, přesvědčte se, že jsou vyhaslá kamna, zavřete všechna okna a vždy za sebou zamkněte (tj. i když je správce doma).
  • Udržujte během pobytu pořádek, nejen proto, že může kdykoli přijít na kontrolu hygiena.
  • Všechny poruchy a závady oznamte co nejdříve správci.
  • Pokud si návštěvník nevyhradí dostatek času na řádný úklid a paní správcová nebude spokojena se závěrečným úklidem, nahlásí na ústředí pokutu pro hosta ve výši 500 Kč. Ta bude připočítána k ceně za nocleh a energii.

Poznámka k psovi

Mlynářský pes Kulich je vychovaný a přátelský, není třeba se ho bát. Prosíme ale o dodržování těchto zásad - psa ničím nekrmte, neodvazujte, nepouštějte ho do domů a na louku a nenechávejte své děti, aby si se psem hrály bez vašeho dozoru. Zrovna tak správce psa nenechá, aby vás omezoval nebo obtěžoval.

Pokyny k užívání vodních hrátek

Vodní hrátky jsou v provozu v období květen - září (duben a říjen při dobrém počasí). Pokud jsou hrátky zakryté plachtou, není možné je používat.

Po skončení hraní vždy vytáhněte všechny špunty a nechte vytéct z korýtek i bazénku všechnu vodu.

Mlýnské kolo

Stavidla nad mlýnským kolem reguluje pouze správce, to platí i pro stavidlo na rybníčku. Při neodborném zacházení může protéct voda do sklepů a na dvůr. Úklid sklepů by pak byl na tom, kdo záplavu způsobil. Princip fungování stavidla si děti můžou vyzkoušet na vodních hrátkách.

Provoz chalupy

  • Prosíme, přezouvejte se dole v síni.
  • Před zatopením ve sporáku si pročtěte manuál k jeho užívání.
  • Chalupu je za teplého počasí potřeba neustále větrat. Nechávejte pravidelně otevřená okna všude, kde je to možné, v suchém létě přes celý den (pokud neodcházíte). Za chladnějších měsíců pravidelně (alespoň dvakrát denně) větrejte ve světnici.
  • V ložnici nad světnicí je možno přitopit el. přímotopy. Spotřebovanou elektřinu platíte. Pokud odcházíte, přímotopy vždy vypněte. Ložnice v podkroví je pouze letní, nepřitápí se.

Hospodaření s odpady

Odpad třídíme, k dispozici je vám tříděný koš. Směsný odpad a plasty je možné po skončení pobytu nechat ve mlýně (platí pro kratší než týdenní pobyty), tj. v neděravém pevném pytli předat správci. Donesené sklo je potřeba si opět odnést. Bioodpad vyneste na kompost vzadu na louce vpravo a vždy zasypejte hlínou. Větší kusy bioodpadu je před vyhozením třeba pokrájet. Na kompost nepatří žádné maso a masné výrobky a slupky z exotického ovoce (banán, pomeranč, mandarinka, kiwi..). Na kompost patří i vychladlý popel při vymetání kamen a při čištění ohniště, ale pouze popel bez ohořelého dřeva.

Hospodaření s vodou

Prosíme, šetřete vodou. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou - proto jsou ve světnici dva dřezy, jeden na vodu s mycím prostředkem, druhý na oplachování. Všechnu spotřebovanou vodu si sami čistíme v kořenové čističce vzadu na louce. Běžte si ji prohlédnout, stojí to za to - všechnu práci zvládnou bez elektřiny a techniky bahenní a vodní rostliny v kombinaci se štěrkem, do potoka pak vytéká opět čistá voda. Aby to ale bakterie na kořenech všechno „stihly“, není možné vypouštět příliš vody najednou. Například se nemusí celý tábor/všichni ubytovaní sprchovat v jeden den, větší hygienu rozdělte do více skupin.

Ekologická hygiena

Pozor na chemii! Důležité upozornění: používejte prosím k mytí i úklidu výhradně ekologické prostředky, které jsou ve mlýně k dispozici. Vzhledem k tomu, že je u mlýna kořenová čistička, není možné při sprchování používat sprchové gely a šampony, pouze mýdlo. Na praní lze používat pouze jádrové mýdlo nebo jiné bezfosfátové mýdlo na ruční praní. Děkujeme.

Úklid

Úklid areálu si každá skupina po sobě zajišťuje sama. Nechejte si dostatek času, alespoň tři hodiny. Aktuální rozsah úklidu vždy upřesní správce, který také úklid kontroluje. Ubytovaní mohou odejít až tehdy, když správce s vedoucím projde a zkontroluje všechny prostory a nenajde žádné nedostatky.

Při odjezdu prosíme, abyste věnovali zvýšenou pozornost dezinfekci veškerých prostor, které jste užívali. Dezinfekce bude na chalupě k dispozici.

Vždy je třeba:

  • Umýt, utřít a uklidit veškeré nádobí, otřít kuchyňský nábytek.
  • Odvézt všechny potraviny - i zbytky kávy, čaje, cukru, soli, koření atp.
  • Vypojit ze zásuvky lednici, odmrazit, vymýt a nechat otevřenou vyschnout.
  • Použité utěrky usušit a předat správci.
  • Umýt stoly, otřít lavice. Zašpiněné lavice kolem sporáku vydrhnout kartáčem, vytřít dosucha hadrem.
  • Zamést (po delším než víkendovém pobytu vysát) a vytřít všechny podlahy, kromě dolní síně a schodů. Dřevěné podlahy (zejména ve světnici v kuchyni) vydrhnout kartáčem, vytřít dosucha hadrem. V ložnici dobře vymést prostory pod postelemi.
  • Vyklepat rohožky.
  • Vymést síň a schody do prvního patra.
  • Vysát matrace v ložnici.
  • Zamést na peci, vyklepat kůže.
  • Umýt záchody (i prkénka a víko, nejen nalít do mísy čistič!), umýt vanu a všechna umyvadla, včetně kachliček kolem wc a umyvadel, umýt a vyleštit zrcadla. Nezapomeňte také na wc v mlýnici a umyvadlo v pokoji v patře.
  • Nechat vychladnout a vymést kamna, vynést popel.
  • Zlikvidovat odpad.
  • Připravit ke kamnům třísky na zátop, naštípat a nanosit zásobu suchého dřeva do světnice a do síně pro další pobyt (minimálně v takovém množství jako bylo při vašem příjezdu).
  • Uklidit venkovní ohniště, pokud jste ho používali, popel odnést na kompost, vysbírat odpadky, srovnat dřevo.
  • Projít dvůr a louku a vysbírat veškeré papírky a drobné odpadky.
  • Srovnat dříví ve dřevníku.
  • Vrátit na místo všechen vypůjčený materiál - sekery, pily, herní krabice atp.
  • Zamést průjezd a dvůr.

Provoz domečku

  • Prosíme, přezouvejte se před vstupem do pokoje.
  • Před zatopením ve sporáku si pročtěte manuál k jeho užívání.
  • Pravidelně větrejte - v domečku je zima, venkovní vzduch je často teplejší.

Úklid

  • Umýt, utřít a uklidit veškeré nádobí, otřít kuchyňský nábytek.
  • Odvézt všechny potraviny - i zbytky kávy, čaje, cukru, soli, koření atp.
  • Vypojit ze zásuvky lednici, odmrazit, vymýt a nechat otevřenou vyschnout.
  • Použité utěrky usušit a předat správci.
  • Otřít stůl.
  • Zamést (po delším než víkendovém pobytu vysát) a vytřít podlahy. Dobře vymést prostory pod postelemi.
  • Vysát matrace v ložnici. Vysavač najdete v chalupě.
  • Vymést místo na spaní v patře.
  • Umýt koupelnu - wc, sprchu, umyvadlo, včetně kachliček, vytřít. Vyleštit zrcadlo.
  • Nechat vychladnout a vymést sporák a kamna, vynést chladný popel na kompost.
  • Připravit ke kamnům a sporáku třísky na zátop, naštípat a nanosit zásobu suchého dřeva pro další pobyt (minimálně v takovém množství jako bylo při vašem příjezdu).
  • Zlikvidovat odpad.
  • Zamést verandu a venkovní schodiště.

Provoz stodoly

  • Přezouvejte se dole pod schody.
  • Správce po domluvě ve stodole zatopí - nezapínejte a nevypínejte sami topení, pouze po domluvě se správcem.

Úklid

  • Zcela vyklidit a otřít police.
  • Otřít stoly.
  • Zamést (po delším než víkendovém pobytu vysát) a vytřít všechny podlahy, včetně schodiště, chodby a sociálek. Dobře vymést prostory pod postelemi.
  • Vysát matrace v ložnici. Vysavač najdete v chalupě. V sociálních zařízeních umýt záchody, sprchy a všechna umyvadla, včetně kachliček, umýt a vyleštit zrcadla. Nezapomeňte také na umyvadlo v pokoji v patře.

Upozornění

Vážení hosté,

pokud jste členy Asociace TOM či spřátelených spolků (LLM, KČT, skauti) a objednáváte pobyt na našich základnách i pro přátele, kteří členství ve spolcích nemají, sleva za ubytování se vztahuje pouze na vás, ne na celou skupinu.

Ve vyúčtovacím formuláři je možné vypsat po dnech, kdo byl na základně ubytován (zda člen či nečlen).

Domníváme se, že ceny na našich chalupách jsou příznivé i pro nečleny spolku a není fér slevy zneužívat.

Členství ubytovaných hostů budeme na ústředí ve spolupráci se správci namátkově kontrolovat.

Děkujeme za solidní jednání.

Do rezervačního formuláře byla přidána nová funkce

Pokud chcete, můžete zaškrtnout políčko, že souhlasíte se zveřejněním vašeho jména v přehledu obsazenosti. Ostatním uživatelům se tedy objeví vaše jméno s proklikem na mailovou adresu.
Kontakt lze využít pro domluvu na společný autobus (jeden oddíl přiveze, druhý oddíl odveze) nebo na domluvu, že si na chalupě chcete nechat o hodinku déle bagáž a jít ještě před odjezdem na procházku atd.
Rozhodnutí, zda kontakt na sebe zveřejníte, je čistě dobrovolné, nenajdete ho tedy automaticky u všech rezervací.

 

Ceník

U dlouhodobých rezervací negarantujeme stávající cenu za pronájem. Důvodem je zdražování všech možných vstupů, od nákladů za naftu pro správce, po drobný spotřební a úklidový materiál a investice na opravy objektů. Může se proto stát, že se cena u rezervací provedených např. 1 rok dopředu meziročně mírně zvýší o 10 či 20 Kč. Přijměte to prosím s pochopením.

do 31.12.2023:

Cena pro tomíky činí 90 Kč, pro LLM, KČT a skauty 120 Kč a pro ostatní 190 Kč. Cena za elektřinu je 6 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Hlavní budova: je stanoven minimální paušál 1000 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 1400 Kč + energie.                                                                                       Domeček: je stanoven minimální paušál 500 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 700 Kč + energie.

od 1.1.2024:

Cena pro tomíky činí 90 Kč, pro LLM, KČT a skauty 130 Kč a pro ostatní 200 Kč. Cena za elektřinu je 6 Kč/kWh.

Cena pro dospělé i děti je jednotná, slevy dětem neposkytujeme.

Hlavní budova: je stanoven minimální paušál 1000 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 1400 Kč + energie.                                                                                    Domeček: je stanoven minimální paušál 500 Kč - pro tomíky, jejichž celková platba za jednu noc je menší + energie. Minimální paušál pro LLM, KČT, skauty a ostatní je 700 Kč + energie.

Vánoční a silvestrovská sazba je dvojnásobná (od 23.12. do 2.1.). Dvojnásobná cena se počítá ze základní (tedy nejvyšší) částky a z té se odečítá sleva pro jednotlivé organizace. 

Upozornění k obsazování:

Vánoční svátky

Termín 23.-26.12. s omluvou neobsazujeme.

V době hlavních prázdnin a prodloužených víkendů (státní svátky, Velikonoce, podzimní prázdniny) musí ostatní (netomíci) návštěvníci obsadit hlavní budovu minimálně v počtu 15 osob.

Menší skupinky v případě zájmu musí doplatit cenu do výše 15 osob za noc.

Pro malé skupinky (rodiny apod.) je k dispozici domeček, kde jsou 4 lůžka a 2 osoby se vyspí na karimatce v podkroví.

Stanování

Vlastní stan pro dvě osoby 20 Kč / den (za používání sociálního zázemí).

Podsadový stan (jen pro oddíly) - nutno dohodnout dopředu. Tento typ stanů si z podsad uložených ve mlýně oddíl staví sám. Minimum 7 dní.

Na louce za mlýnem je možné postavit nejvýše 6 stanů, jak osobních, tak podsadových.

Na louce lze dále postavit týpí pro 6 osob. Pronájem na den činí 120 Kč. Týpí pronajímáme na týdenní pobyt.

Opište si prosím počáteční a konečný stav elektroměru, ten pak vyplňte do vyúčtovacího formuláře, který vám po skončení pobytu přijde mailem.

Platba: platba za pobyt probíhá po skončení pobytu. Do mailu vám dorazí vyúčtovací formulář, který vyplníte a odešlete mailem. Na jeho základě vám dorazí taktéž mailem faktura, kterou platíte převodem na účet. Pokud platíte zálohu, zálohová faktura vám taktéž dorazí do mailu.

Storno

Pobyty do pěti dnů (víkendové a prodloužené):

Odhlášení pobytu více jak 14 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 400 Kč

Odhlášení pobytu méně jak 7 dnů předem - 600 Kč

Týdenní a delší pobyty:

Odhlášení pobytu více jak 21 dnů předem - zdarma

Odhlášení pobytu 7-14 dnů předem - 600 Kč

Odhlášení méně jak 7 dnů předem - 1000 Kč

Záloha

Pro členy A-TOM - 500 Kč na týdenní pobyt, 1000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro spřátelené organizace - 1000 Kč na týdenní pobyt, 3000 Kč na pobyt delší než jeden týden
Pro ostatní - 50% z ceny na prodloužené víkendy, týdenní a delší pobyty

Vánoční a silvestrovské pobyty:

Záloha ve výši 80% z ceny pobytu, splatná 3 měsíce před pobytem, vratná pouze při odhlášení do měsíce před pobytem.

Pokud si návštěvníci sami zkrátí pobyt a nenahlásí to včas na ústředí tomíků, peníze nevracíme.

Vybavení

Typ objektu

Areál mlýnských zděných staveb.

Ubytování

V pěti pokojích na postelích, nebo na zemi na karimatkách.

Jednotlivé pokoje v objektu lze pronajímat i individuálně.

Rozmístění postelí:

Hlavní chalupa-hrázděné stavení

spaní pod střechou (nevytápí se) - 5 postelí + další místa na karimatkách

1. patro - pokoj s 8 postelemi

Kuchyně, WC, koupelny

Domeček

samostatné bydlení

2 postele + 1 palanda

2 místa na karimatce v patře

Kuchyňka, WC, koupelna

Stodola

10 postelí v 1 pokoji - v patře

WC, sprchy

Mlýnice

společenský a shromažďovací prostor, WC, koupelna

Topení

V některých místnostech kachlová kamna, jinde elektrické přímotopy.

Sociální zařízení

V každém z objektů je WC a sprcha s teplou vodou.

Kuchyňka

V objektu je společná kuchyně s jídelnou, kde bez problémů uvaříte pro 15 až 20 lidí, vaření pro větší partu trvá déle. Kuchyňská linka je vybavena lednicí, elektrickým sporákem, troubou, myčkou, mikrovlnkou, rychlovarnou konvicí, nádobím pro cca 25 lidí, příbory a hrnci.

Nádobí

Vážení hosté,

setkáváme se na našich základnách bohužel s takovým nešvarem, že se nám opakovaně ztrácí nerezové nádobí. Berte prosím proto s pochopením výzvu správců, pokud budou chtít před odjezdem při předávání chalupy toto nádobí včetně nožů a pánví předložit. Děkujeme.

 

 

Historie

V jihozápadní části CHKO České středohoří pod svahem Lovoše se v zeleném Oparenském údolí nachází na Milešovském potoce řada historických mlýnů. První dva směrem od Malých Žernosek slouží jako chaty, ve třetím mlýně přímo pod vlakovou zastávkou Oparno byla do roku 2008 svérázná, leč malebná výletní hospoda. Dnes je tento objekt pozoruhodně upraven. Čepuje se zde vcelku dobré pivo, ale okolní zahradní úpravy se hodí na okraj lesa asi tak jako příslovečná pěst na oko. Poslední z mlýnů, zvaný Oparenský, se nachází pod železniční tratí v cípu louky na cestě do Chotiměře a Velemína. Mlýn, jehož starší názvy Konradsmühle a Deutschmühle prozrazují, kdo byli jeho původní obyvatelé, je velmi hodnotnou součástí celého údolí a má dlouhou a zajímavou historii. Areál mlýna tvoří obytné stavení, mlýnice, menší obytný domek a stodola. Jeho nejstarší částí je pozdně renesanční mlýnice, kde se kromě původního zdiva dochovala i renesanční okenní mříž. Ostatní budovy vznikly kolem roku 1830. Větší obytný dům s hrázděním v patře má dnes klasicistní podobu. Poslední významnou stavební úpravou prošel Oparenský mlýn v roce 1932. Z této doby pochází několik pěkných detailů secesní fasády, včetně německých nápisů nad dveřmi zanášky. Při této stavební úpravě dostala mlýnice pozoruhodnou střechu se skeletovou konstrukcí. Mlecí zařízení se bohužel nedochovalo, z pramenů ale víme, že klasické mlýnské kolo bylo ve třicátých letech nahrazeno turbínou. Mlýn už po poslední rekonstrukci nesloužil svému účelu, turbína zřejmě vyráběla elektrickou energii. V terénu lze přesto dodnes vysledovat relikty mlýnského náhonu a retenční nádrže, které přímo vybízejí k obnovení. Ačkoli mlýn katastrálně patří ke vsi Oparno, v minulosti mlel mouku pro vzdálenější Chotiměř. Dnes kolem mlýna vede naučná stezka Lovoš - Boreč a cyklostezka.

Helena Podroužková a Kamil Podroužek

Mapa

Tipy na výlet

Turisticky zajímavé okolí mlýna nabízí mnohé atraktivní cíle: zřícenina hradu Oparno (0,5 km), Košťálov (4 km), Ostrý (4,5 km) Oltářík (7 km), daleký rozhled z Lovoše (4 km) a Milešovky (8 km), přírodní rezervace Boreč (5 km), Malé a Velké Žernoseky s vinicemi (4km), městská památková rezervace Litoměřice, krásným zážitkem může být i plavba lodí po Labi slavnou Portou Bohemicou.

Kolem mlýna také vede cyklotrasa č. 25 Lužice - Malé Žernoseky.

Oparenský mlýn je také dobrým východiskem pro poznávání německé strany východního Krušnohoří.

Blízké okolí německého Cínovce (Zinnwald, 37 km od Oparna) nabízí množství turistických tras s vyhlídkami a horskými boudami s možností občerstvení, dále návštěvu unikátního rašeliniště v Georgenfeld či prohlídku staré štoly v Cínovci a hornického muzea v Altenbergu.

Dále je možné doporučit návštěvu muzea východních Krušných hor v zámku Lauenstein (10 km od Cínovce), pro děti pak oboru Hartmannmühle (8 km od Cínovce) či kilometrovou letní bobovou dráhu v Altenbergu.

Projekt AD FONTES

Hlavním cílem projektu bylo vytvořit celkem osm vzdělávacích výchovných programů - tzv. modulů. Výukové programy jsou zaměřeny především na environmentální výchovu (EVVO). Důraz je kladen na poznání formou prožitku, praktické vyzkoušení dovedností, zapojení všech smyslů a rozvíjení tvořivosti a fantazie. Výukové programy je možné využít při naplňování školních vzdělávacích programů.

Ve vznikajícím Středisku environmentální a kulturní výchovy v Oparenském mlýně v Ústeckém kraji, nedaleko česko-německé hranice, mají účastníci možnost během 3 až 5 dní poznat lokální ekosystém, vznik a vývoj zdejší krajiny, život v prostředí mlýna v 19. století nebo život praprababiček a využití síly vody. Na to jsou zaměřeny moduly 1 až 6.

V Krušnohoří mají účastníci možnost poznat historicky významné milníky a bude jim nabídnuta možnost ponořit se do různých říší - bažin, vodních tvorů, hor, nočních tvorů. Poznatky a znalosti budou předávány věku odpovídající formou, zážitkově a interaktivně. Smyslem je především podnítit a zlepšit povědomí o projektových tématech. Na to jsou zaměřeny moduly 7 a 8.

Více informací včetně podrobnějších popisů modulů naleznete na stránce projektu http://adfontes.a-tom.cz/cs/

Níže naleznete ke stažení metodické příručky ke všem zmíněným modulům.

Projekt byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Asociace TOM byla lead partnerem v kooperaci se třemi německými partnery. Realizace projektu byla od 1.10.2017 do 31.12.2020.