Mlynář nekrade, každý mu řekne: vezmi si napřed mé.
(baden-württemberské přísloví)

mlýn Horky

mlýn Horky
40
Horky
570 01
Svitavy
Horky
49° 55' 23.5'', 16° 14' 55.1''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Mlýn se zachovalou strojní technologií. Přestavěn na rekreační objekt s možností ubytování. Unikátní jsou dochované stolice (Prokop z r. 1885 a Wegmann z r. 1882) a loupačka od Fa Sedláček - Kostelecké Horky. Stroje byly zrestaurovány v r. 2012 a 2013 Davidem Veverkou.
Na samotě, u rybníka Heřmánek, cca 400 m vzdušnou čaru od centra obce
Labuťka
přístupný po domluvě

Obecná historie:



 


Historie mlýna obsahuje událost z období:

Jan Brýdl s povolením vrchnosti vystavěl roku 1740 mlýn na půdě Jakuba Eliáše z Horek. Mlýn si šacuje na 250 kop míš. Ročně bude odvádět do důchodu 25 zl nájmu. Kdyby rybník zvaný Heřmánek, který pro tento mlýn zadržuje vodu, měl utrpět nějakou škodu od vody na hrázy nebo na rybách, je za tyto škody odpovědný držitel mlýna a musí vrchnosti škody nahradit. Za pozemek pod mlýnem a palouk, které dostal od vrchnosti dědičně má ke gruntu Eliášovu platit ročně 2zl 30kr. Roku 1752 přikoupil mlynář palouk od Jana Kroulíka z Heřmanic za 68 zl a vystavěl na něm chlívy a založil sad.
Roku 1762 koupil mlýn od svého otce Franz Brydl za 300 kop. Peníze se mají vyplatit následovně: „…nápadníkům po Vítovi Jílkovi do Malých Sedlišť 87 kop 31 gr, do casy sirotčí na dluh 31 kop 30 gr a otci 180 kop 59 gr…“. Navíc měl mlynář vydat odpovídající věno sestře Anně a otci výminek, „…ten ale až do své vůle hospodařit bude…“.
V roce 1769 má Franz Brydl mlýn doplacen.

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Poddanský

K roku 1878, kdy ve mlýně proběhlo vodoprávní řízení, byla majitelkou mlýna Kateřina Brýdlová.

Hospodářský typ mlýna
Námezdní

1930 Anna Brydlová

Mlýn nějakou dobu stál, do provozu jej uvedl až nový majitel Václav Jaroš, 24.9.1938.

K roku 1939 byla majitelkou mlýna Marie Sýkorová, která mlýn převzala po Václavovi a Boženě Jarošových dne 11.7.1938. Mlynářskou živnost provozoval však manžel, Václav Sýkora.

Posledním mlynářem byl pan Sýkora.

Hospodářský typ mlýna
Námezdní

Poslední mlynář, který v Horkách opravdu mlel, se jmenoval Sýkora. Zemřel prý někdy v polovině minulého století. Pak tady žila jeho dcera, která ve svých 72 letech odešla do domova důchodců a areál o rozloze 450 metrů čtverečních koupily dvě rodiny z Pardubic. „Byli to velcí fandové fotbalu, proto sem jezdili nejen na rekreaci, ale i na soustředění, na tréninky, třeba i se školáky. Navozili do mlýna kovové postele, snad z kasáren, aby se jich sem vešlo co nejvíc. Bylo to spartánské hospodaření."

Současný majitel je pan Křivka, který mlýn nechal zrekonstruovat a opravit.

Rekonstrukce byla započata v roce 2008. Samotnou rekonstrukci následující rok zkomplikoval požár, který propukl po aplikaci Climatizeru na pravé části objektu. ,,Naštěstí,, se jednalo o část, kde nebyla technologie mlýna. Samotná rekonstrukce byla dokončena v roce 2011, ikdyž mlýnské kolo chybí dodnes

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Jaroš
  • Sýkora
  • Brýdl

Historie mlýna také obsahuje:

1740-1762 Jan Brýdl

1762-1769 František Brýdl

1878 Kateřina Brýdlová

1930 Anna Brydlová

1938 Václav Jaroš

1939 - Václav Sýkora (RR)

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

  • visačka na pytel
částečně adaptován
05 2012
    venkovský
    mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
    mlýnice a dům pod jednou střechou, avšak dispozičně oddělené
      zděná
      jednopatrový
      Mlýn je součástí uzavřeného dvora, na jedné straně obytná budova s bývalou mlýnicí, na protilehlé budova chlévů, komory a stodoly.
      • pavlač, balkón
      • kamenické prvky barokní a mladší
      • drobné sakrální památky
      • vrata, brána
      • krov
      • topeniště, kamna, pec
      • existující umělecké složení
      Podkolí > spodní převodová část - Kovová hřídel od vodního kola prochází zdí hřídelovým otvorem do podkolí. Na hřídeli je boční ozubené kolo (není paleční) o průměru 3,5 metru, které je zajímavé tím, že má celolitinový ozubený věnec uchycený na 6 - ti dřevěných ramenech namontovaných na litinovém středovém disku. Zuby věnce zapadají do pastorku na další hřídeli uchycené v dřevěných ložiskách na jejíž konci je menší paleční kolo čelní. To roztáčelo další hřídel s pastorkem s velkou dřevěnou řemenicí, jenž otáčela pomocí širokého plochého řemenu hlavní transmisí s 10-ti řemenicemi točící se v kovových ložiskových věšácích na stropních trámech. Podkolí disponuje unikátní klasicistní velmi zdobenou mlýnskou hranicí (dvojnásobná - původně 2 vodní kola, dvě mlecí složení + krupník) datovanou rokem 1809. Dále jsou zde paty kapsových výtahů, šnekový dopravník, pohon zkříženým řemenem mlecích kamenů, dále původně motor uchycený na jednom ze sloupů mlýnské hranice v dynamovém provozu a elektromotor. První (mlecí) podlaží > nalezneme zde 3 unikátní stroje. První z nich je mlecí stolice Prokop z r. 1885 s rýhovanými válci v dřevěné skříni. Jedná se o první výrobní typ těchto stolic od fa Josef Prokop Pardubice. Stolice má průměr válců 350 mm, a nemá pod válci žádný ometací mechanismus. Též zde nebylo ani žádné vyrukování válců, pouze pružinový tlumič a regulace mlecí mezery mezi válci. Pak je zde stolice k luštění krupic od fa Wegmann Zürich s válci porcelánovými v dřevěné skříni. Stroj je z r. 1882 a jedná se o jednu z vůbec nejstarších dochovaných stolic tohoto typu na území ČR. Dále zde spatříme loupačku polořemeslné výroby od fa. Sedláček Kostelecké Horky cca z r. 1920. Jsou zde i mlecí kameny od Fa Hübner - Opitz Pardubice a pytlovací lávka. V podstřeší > pak nalezneme novější reformu (typ z r. 1932 až 1936) od fa. Josef Prokop a synové, Pardubice a rovinný vysévač jednoskříňový od stejného výrobce. Dále je zde kombinovaný celokovový čistící stroj pravděpodobně z r. 1942 s aspirací, čistícím vysévačem typu hranolový odstředivý a trieurem - koukolníkem. Jsou zde i rezervoáry, filtry od reformy a loupačky, hlavy kapsových dopravníků, další šnekový dopravník a také dvě menší transmise. Stolice Wegmann a loupačka byly zrestaurovány v r. 2012 a v r. 2013 zrestaurována stolice a reforma Prokop. Restaurování, opravu a výzkum provedl strojní technik D. Veverka ze mlýna Světce čp. 13
      VýrobceJos. Prokop a synové, Pardubice (a názvy firmy následující)
      VýrobceJos. Prokop a synové, Pardubice (a názvy firmy následující)
      VýrobceJos. Prokop a synové, Pardubice (a názvy firmy následující)
      VýrobceJulius Hübner a Karl Opitz, Pardubice
      VýrobceFriedrich Wegmann, Vídeň a Zürich
      Popis
      VýrobceFrantišek Sedláček, Kostelecké Horky
      Popis
      VýrobceBratři Křečkové, Kácov nad Sázavou
      PopisKoukolník kombinovaný s poloodstředivým hranolovým vysévačem, k čištění zrna. 30. léta.
      1878: dvě obyčejná složení a krupník na přístrk

      původní trieur, několik hranolových vysévačů, ssavka, starší kapsové dopravníky, transmise v dřevěných věšácích a dřevěné paleční kolo s převodem staršího typu nahrazeny novější technologií v průběhu 40. let.

      stav k červenci 1939:
      čistírna: násypný koš a výtah k hrudkovému vysévači domácí výroby, hrudkový hranolový vysévač domácí výroby 1500x700 mm, koukolník neznámé výroby 2000x500 mm, průchodová loupačka Fr. Sedláček 500x700 mm
      mlecí a šrotovací stroje: dvouválcová stolice Prokop s rýhovanými válci 300x500 mm (mletí žita a šrotování pšenice), dvouválcová stolice Wegmann s porcelánovými válci 350x300 mm (mletí krupic), francouzské kameny Prokop p. 100 cm
      vysévací stroje: sortýr domácí výroby 1800x700 mm, moučný hranolový vysévač domácí výroby 3200x800 mm, dvoukrupičná ssavka Metzl 2250x700 mm
      aspirace není, mouka se míchala ručně v truhle dřevěnou lopatou

      1941 – mlynář Sýkora vyměnil ssavku firmy Metzl (dochován štítek) za jednoduchou čtyřkrupičnou reformu Prokop š. rámečku 365 mm

      1949 – postaven jednoskříňový dvoudílný vysévač Prokop se skříní 1600x900 mm, se 2x10 síty (namísto sortýru 1800x700 mm a hranol. vysévače 3200x800 mm)
      Dochovaný
      • výroba elektrické energie
      Pracoval zde motor od firmy Jan Šenk a Josef Poslušný Ústí nad Orlicí, předělán pro dynamový provoz k výrobě elektrické energie.
      • stavidlo
      • náhon
      • vantroky
      • rybník
      • odtokový kanál
      • lednice
      Vodu mlýn bral buď z Netřebského rybníka nebo v dobách sucha z náhonu přicházejícího přímo od Netřebského mlýna čp. 9.
      Normální znamení bylo osazeno dne 28.6.1978 na zahrádce u mlýna č. parc. 123, 5 m od náhonu a 3,6 m od východní strany mlýna. Znamení představoval mlýnský spodek p. 70 cm, v. 26 cm s železnou skobou, s datací a iniciálami mlynářky “K.B.”
      Typvodní kolo na vrchní vodu
      StavZaniklý
      Výrobce
      Popis1930: 1 kolo na svrchní vodu, hltnost 0,06 m3/s, spád 4,3 m, výkon 3 HP
      Poslední uvedené kolo (r. 1939) je na vrchní vodu průměru 400 cm, š. 75 cm, hl. korečků 25 cm, 8 obr/min. Z rybníka šla voda přes betonový vstupní objekt na vantroka, odkud vtékala zvrchu na lopatky vodního kola. Po vykonání práce voda odcházela zpět odtokovým kanálem do dalšího rybníka. Ve vstupním betonovém tělese pak byly česlice a uzavírací regulační šoupě.

      Vodní kolo mělo 4 dřevěná ramena z každé strany, namontovány přes sebe na litinové rozetě s kovovou hřídelí a nesly 2 dřevěné věnce s korečky (lopatkami)
      Typvodní kolo na vrchní vodu
      StavZaniklý
      Výrobce
      Popis1930: 1 kolo na svrchní vodu, hltnost 0,06 m3/s, spád 4,3 m, výkon 3 HP
      Poslední uvedené kolo (r. 1939) je na vrchní vodu průměru 400 cm, š. 75 cm, hl. korečků 25 cm, 8 obr/min. Z rybníka šla voda přes betonový vstupní objekt na vantroka, odkud vtékala zvrchu na lopatky vodního kola. Po vykonání práce voda odcházela zpět odtokovým kanálem do dalšího rybníka. Ve vstupním betonovém tělese pak byly česlice a uzavírací regulační šoupě.

      Vodní kolo mělo 4 dřevěná ramena z každé strany, namontovány přes sebe na litinové rozetě s kovovou hřídelí a nesly 2 dřevěné věnce s korečky (lopatkami)
      Typelektrický motor
      StavDochovaný
      VýrobceRadiomotor Grünwald, Kutta a spol., Nedvědice
      Popiselektrický motor od Fa. Radiomotor Grünwald, Kutta a spol. Nedvědice, 10 HP, 21 A
      Typelektrický motor
      StavDochovaný
      VýrobceRadiomotor Grünwald, Kutta a spol., Nedvědice
      Popiselektrický motor od Fa. Radiomotor Grünwald, Kutta a spol. Nedvědice, 10 HP, 21 A
      Typelektrický motor
      StavZaniklý
      VýrobceJan Šenk a Josef Poslušný, Ústí nad Orlicí
      Popis
      Historické technologické prvky
      dvojnásobná
      • umělý kámen | Počet:
        • Válcová stolice s 1 párem rýhovaných válců v dřevěné skříni
        • Válcová stolice s 1 párem porcelánových válců v dřevěné skříni
        • průchodová
        • válcový
        • čistírenský vysévač | Počet: odstředivý, novější typ
          • jednoskříňový
          1x
          1x
          • autokap
          • spirokap
          • šnekový dopravník | Počet: 2x
          • kapsový výtah | Počet: 4x jednoduchý, 1 x dvojitý
          • Autor
            NázevMlýn Horky
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttp://www.mlyn-horky.cz/ubytovani
            Datum citace internetového zdroje2.5.2013
            Autor
            NázevMlýn Horky
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttp://www.mlyn-horky.cz/ubytovani
            Datum citace internetového zdroje2.5.2013
            AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam a mapa vodních děl republiky Československé
            Rok vydání1932
            Místo vydáníPraha
            Další upřesněnísešit 07 (Chrudim), s. 17
            AutorMiluše Vopařilová
            NázevMlynáři na Litomyšlsku (1650–1800)
            Rok vydání2008
            Místo vydáníPardubice
            Další upřesněníDiplomová práce, s. 83-84

            Místo uloženíNA Praha
            Název fonduMlynářské ústředí
            Název archiválie
            Evidenční jednotka398
            Inventární číslo, signaturasign. 4236-64
            Místo uloženíNA Praha
            Název fonduMlynářské ústředí
            Název archiválie
            Evidenční jednotka398
            Inventární číslo, signaturasign. 4236-64
            Místo uloženíMěstský úřad Litomyšl
            Název fondu
            Název archiválieVodní kniha Litomyšl
            Evidenční jednotka
            Inventární číslo, signaturas. 146

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Obrazy

            Historické fotografie a pohlednice

            Současné fotografie - exteriér

            Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - interiér

            Současné fotografie - interiér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - vodní dílo

            Současné fotografie - technologické vybavení

            Současné fotografie - předměty spojené s osobou mlynáře

            Vytvořeno

            19.11.2012 22:12 uživatelem David Veverka (David Veverka)

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 5.5.2021 11:37
            Hana Klimešová 20.5.2016 09:44
            Radomír Roup (Radomír Roup) 10.6.2018 16:11
            doxa (Jan Škoda) 3.6.2022 11:58