Co udělají jako první pan a paní Mlynářovi,
když přijdou do nebe? Poprosí o pohlednici.
(Christian Morgenstern)

Kohlmühl

Kohlmühl
Hojsova Stráž
340 22
Klatovy
Hojsova Stráž
49° 11' 28.4'', 13° 12' 45.9''
Mlýniště bez mlýna
Objekt zanikl po r. 1959.
Úhlava
volně přístupný

Obecná historie:

Karlhanslhof, Karlmühl
Velká královácká usedlost Karlhanzlhof stála nad tratí, kousek od elektrárny, kde je dnes skupinka chat. Statek pozemky byl oddělen kolem r. 1698 od usedlosti Karlhof, který se rozkládal výše cestou dnešním lesem směrem na Hojsovku a vlastnil ho Christof Prantl. Tehdy tudy vedla cesta od Karlova mlýna přímo nahoru a napojovala se na hlavní silnici před Hojsovkou. Později postavená železnice přeťalatuto cestu, stejně tak jako pozemky usedlosti a přestože byl vytvořen pod tratí úzký propustek, byla to velká komplikace v hospodaření.
Usedlost byla v majetku rodiny Brandl (dříve zvaní Prantl), v r. 1749 ji dostal Hans Brandl, podle něhož se také usedlost druhou částí jména jmenovala. V roce 1760 je vlastníkem jeho bratranec Johann Linzmayer. Dále byli majiteli usedlosti vdova Katharina Brandl a její syn Josef Linzmeyer(1799). Pak jeho syn Karl L. (1840), a Karlův syn Karl L.(1872), který byl později starostou Eisenstrassu. Poté předal statek synovi Jakobovi L.(ten měl ženu Annu).
K usedlosti patřil i Karlův mlýn (Karlmühl, Koldmühl), kde bývala i pila. Dvůr i mlýn s tehdy již zbouranou pilou dostal v roce 1933 Peter L. (a jeho žena Therezie) a byl později nucen prodat mlýn Petzoldově továrně v Hamrech (Gustavshall), protože přišel o vodní práva, která byla po staletí v celém údolí předmětem sporů. Ke mlýnu vedl krátký náhon, který ležel severně od koryta Úhlavy. Peter L. hospodařil na horní usedlosti až do odsunu v r.1946. Podle vzpomínek paní, která pamatuje objekt Karlova mlýna, měla tato chalupa dlouhé přesahy střechy se závětřími a květinami, kam v zimě nepadal sníh… Dnes na místě mlýna stojí dvě dvouchaty a je to místo těsně nad koncem elektrárenské přehrady (např. chata pana Malána).
Podle fotografie z knihy Slávy Vaneše ještě v sedmdesátých letech na místě bývalé usedlosti Karlhanzlhof nad tratí stála velká stará stodola, podobná té, jakou ještě dnes mají na farmě u Fialů. Měla kamenné základy a pilíře, na kterých stála tesařská konstrukce pobitá prkny. Střecha byla sedlová s polovalbami. Vedle stodoly stály ještě dva malé domky (chatky?). Dnes tam stojí čtyři chaty z druhé poloviny 20. stol. a pod nimi je asi původní rybníček, který se tady dělával z požárních důvodů.

P. Velleková


Historie mlýna obsahuje událost z období:

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

Historie mlýna také obsahuje:

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

  neexistuje
  05 2012
   mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
      • zcela bez technologie aj.
      Žádná položka není vyplněna
       StavZaniklý
       Popis
       StavZaniklý
       Popis
       Žádná položka není vyplněna
       Historické technologické prvky
       Žádná položka není vyplněna

       Žádná položka není vyplněna

       Základní obrázky

       Historické mapy

       Vytvořeno

       11.12.2013 16:45 uživatelem Radomír Roup

       Majitel nemovitosti

       Není vyplněn

       Spoluautoři

       Uživatel Poslední změna
       Rudolf (Rudolf Šimek) 19.4.2018 11:23