Byl na brusném mlýně.
(holandské rčení)

22am31Europe/Prague.f2019Wed, 22 May 2019 11:28:30 +020005am31 / 7. let webu vodnimlyny.cz

Vodní mlýny slaví výročí!

22. 5. je to 7 let, kdy byla spuštěna unikátní webová databáze vodních mlýnů v České republice.

Když se řekne vodní mlýn, každému se vybaví něco jiného. Někomu pohádky či (leckdy hrůzostrašné) pověsti, jinému zajímavý turistický cíl či mnohdy neuvěřitelné osudy lidí se mlýny spjatými, dalšímu unikátní technické památky… Každopádně těžko by se hledal člověk, kterému se nevybaví nic. Vodní mlýny prostě patří k naší krajině, k našemu kulturnímu dědictví. Víme ale, kolik jich vlastně u nás bylo? Kolik z nich se dosud zachovalo? Kde stály a jak vypadaly? Tak na tyhle a mnohé jiné otázky hledá už sedm let odpovědi databáze www.vodnimlyny.cz. Zatím je v ní 7 684 mlýnů a práce ještě není u konce. Odhaduje se, že na území dnešní České republiky stálo více jak 10 000 vodních, parních a elektrických obilných mlýnů.

„Z databáze se dá zjistit plno zajímavých údajů, třeba 76 mlýnů stále mele obilí a 653 vyrábí elektrický proud; bohužel také, že 2689 jich již neexistuje“, říká Rudolf Šimek, duchovní otec databáze a administrátor webu. Na práci ale rozhodně není sám. S plněním webových stránek informacemi i fotografiemi spolupracuje na 500 dobrovolníků. Lidí, kteří věnují svůj čas jejich dokumentaci či záchraně. Největší chloubou autorů je více jak 88 000 fotografií, plánů a map, včetně podrobné fotodokumentace mnoha objektů dnes již zaniklých či radikálně přestavěných.

Stránky navštíví denně několik stovek zájemců. Ať to jsou odborníci, regionální badatelé, potomci mlynářských rodů, pátrající po informacích o svých předcích či třeba turisté, hledající zajímavý cíl na sobotní výlet.

Popřejme databázi do dalších let hodně nadšených spolupracovníků, ještě více spokojených uživatelů a ať se co nejméně karet mlýnů mění z kategorie existující na kategorii zaniklý!